22 березня 2012 року, з прийняттям нового Закону України «Про громадські об’єднання» були закріплені основні принципи діяльності громадських об’єднань.
Так, одними з основних принципів діяльності були визначені добровільність і відсутність майнового інтересу в учасників таких громадських об’єднань.
Іншими словами, це означає, що члени громадських об’єднань, зареєстрованих і діючих на підставі українського законодавства, діють на безоплатній (добровільній) основі, без наявності будь-якого фінансового інтересу в своїй діяльності.
У свою чергу господарський кодекс України дає нам визначення комерційних і некомерційних компаній (організацій). До комерційних належать такі компанії (організації), які ведуть діяльність з метою отримання прибутку. А некомерційними є компанії (організації), які ведуть свою діяльність без мети отримання прибутку.
Згідно ст. 1 Закону України «Про громадські об’єднання» саме до другої групи належать громадські об’єднання.
Отже, якщо громадське об’єднання не ставить перед собою мети отримання доходу (прибутку), то в такому випадку грошові кошти у об’єднання можуть бути відсутні як такі зовсім. А оскільки Закон не вказує на обов’язкову виплату заробітної плати членам громадських об’єднань, раз ті діють на добровільних засадах, то у податковій відсутні прямі вимоги до громадських об’єднань у виплаті заробітної плати своїм співробітникам.
Однак варто зазначити, що деякі податкові інспектори можуть бути не згодні з подібними висновками і, як наслідок, почати ставити неприємні запитання. На нашій практиці бували подібні випадки, коли неприбуткові громадські об’єднання піддавалися «критиці» з боку податківців за те, що не оплачували заробітну плату своєму керівництву.
Саме щоб уникнути подібних випадків рекомендуємо Вам додаткові запобіжні заходи, прописуючи в статуті свого об’єднання діяльність керівних органів (всіх або вибірково на свій розсуд) на безоплатній основі.
Але не всі учасники громадської діяльності, згідно вищевказаних принципів Закону можуть діяти на безоплатній основі – це працівники громадських об’єднань, яких залучають для виконання статутних цілей і завдань (організація проведення заходів різного характеру, з’їздів, конференцій, семінарів і т.д.). Так, для виконання вищевказаного переліку робіт керівництво громадських об’єднань може залучати працівників на підставі трудових чи цивільно-правових договорів. Такі дії не суперечать положенням принципів добровільності й відсутності майнового інтересу в учасників (членів) громадських об’єднань, а також повністю відповідають вимогам податкового законодавства в сфері неприбутковості.
Якщо Ви ведете свою громадську діяльність, дотримуючись зазначених вище рекомендацій, і Вам намагаються дошкуляти податківці, не бійтеся йти з ними на діалог і відстоювати свою правову позицію до кінця. Пам’ятайте, що Ви завжди можете звертатися до фахівців Юридичної фірми «Партнерс» для отримання додаткової правової допомоги в своєму питанні.