Основна ідея доктрини «Перевага змісту над формою» полягає в наявності однієї кваліфікуючої обставини, а саме: враховуються економічні наслідки результатів здійснення господарських операцій незалежно від їх відповідного оформлення. Така доктрина дуже часто згадується в рішеннях адміністративних судів, при розгляді податкових спорів.
Застосовується така доктрина для визначення бази оподаткування за результатами здійсненої господарської операції і допомагає встановити:
– зміст договорів між суб’єктами господарювання, на виконання яких були здійснені відповідні операції (поставка, роботи, послуги і т.д.);
– відображення в даних податкового і бухгалтерського обліку змісту господарських операцій (оскільки контролюючі органи перевіряють як податковий, так і бухгалтерський облік);
– юридичні та бухгалтерські наслідки, які настали за результатами здійснених господарських операцій (факт поставки, факт переміщення активів, факт оплати і т.д.).
Так само можуть бути і інші правові наслідки, крім тих, які були визначені вище, а саме:
– результати господарської операції не відповідають даним, зазначеним у первинних документах (нереальність господарських операцій; і як наслідок платнику податків необхідно буде доводити факт здійснення господарських операцій);
– дані податкового обліку відображають зміст господарських операцій, які фактично не здійснювалися (так званий «пересорт». Слово, яке так люблять говорити негласно співробітники контролюючих органів).
Для того, щоб довести обставини, які можуть свідчити про настання інших правових наслідків, ніж були визначені при оформленні господарської операції, необхідно здійснити аналіз:
– змісту здійснених господарських операцій;
– даних про фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.
Ми рекомендуємо Вам належним способом та формі оформляти документи, оскільки вони можуть стати доказами. Такими документами можуть бути:
– документи або показання свідків, які свідчать про настання тих чи інших правових наслідків;
– інформація (у тому числі з відкритих джерел) про ознаки поставлених товарів, виконаних робіт, наданих послуг;
– дані, отримані від виробника або постачальника, про фактично поставлений товар, виконані роботи, надані послуги.
Належне оформлення документів (особливо -первинних), в майбутньому, допоможе Вам при виникненні спірних моментів при розгляді в судовому порядку спору з контролюючим органом.