Багато громадських організацій до прийняття нового Закону України «Про громадські об’єднання» створили ефективну систему здійснення своєї статутної діяльності через відокремлені підрозділи, проте не виявилися готові до того, що на сьогоднішній день найчастіше така система діяльності не відповідає реаліям чинного законодавства.

Цей фактор отримав свій розвиток з прийняттям нового Закону, яким було розширено правовий статус відокремлених підрозділів як зі статусом юридичної особи, так і без такого. В першу чергу необхідно врахувати, що якщо у Вашої громадського об’єднання є відокремлений підрозділ зі статусом юридичної особи, то Ви зобов’язані підтвердити збереження за таким підрозділом статусу юридичної особи, як того вимагають перехідні положення закону.

По-друге, потрібно розуміти, що такий відокремлений підрозділ не буде стандартною юридичною особою як би Ви того не хотіли. Це випливає з визначення його правового статусу:

1) Таке підрозділу в будь-якому випадку повинно підкорятися головному юридичній особі (об’єднання);

2) Діє на підставі положення, а не статуту, яке розробляється вищим органом управління головного юридичної особи;

3) У своєму становищі має ряд обмежень у порівнянні з типовими юридичними особами (наприклад, наявність власних підрозділів, обмеження діяльності відповідно до статуту головної юридичної особи є і т.д.);

4) Чи не має права приймати рішення про вступ до складу інших юридичних осіб, маючи жорстку прив’язку до головного юридичній особі;

5) Рішення про ліквідацію / реорганізацію приймається лише головним юридичною особою.

З огляду на вищевикладене, можна прийти до висновку, що відокремлений підрозділ зі статусом юридичної особи є свого роду аналогом дочірнього підприємства у комерційних суб’єктів господарювання.

Порядок реєстрації відокремлених підрозділів передбачає прийняття рішення про створення уповноваженим органом громадського об’єднання про створення такого підрозділу, визначенні його складу, місця знаходження, а також можливого переліку функціональних обов’язків, закріплених за таким підрозділом і, звичайно ж визначенням на підставі якого документа буде діяти підрозділ – статуту або власного становища.

Спочатку відокремлений підрозділ, згідно з нормами закону України «Про громадські об’єднання» створюється без статусу юридичної особи, а придбання такого статусу залежить від рішення самого громадського об’єднання, яке створило такий підрозділ.

Comments

comments

Share This