Раніше неодноразово ми зупинялися на питанні перевірок Держпраці, особливостей їх проведення, відповідальності за порушення трудового законодавства та надавали рекомендації роботодавцям та працівникам.
Останнім часом стало популярним прийняття постанов про накладення штрафу Головними управліннями Держпраці в областях, у зв’язку з відсутністю повідомлення органів ДФС про прийняття працівника на роботу, у розмірі 43 500,00 грн., у відповідності до абз.2 ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України, на підставі актів перевірок за порушення ч.3 ст.24 Кодексу законів про працю України, а саме за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.
Всім відоме загальне правило, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України).
Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску, за формою згідно з додатком, до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із способів визначених Постановою КМУ №413 від 17.06.2015 р.
Дійсно, роботодавець повинен укласти з працівником трудовий договір та повідомити органи Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу, проте ненадання повідомлення до органів ДФС не може свідчити про факт відсутності оформленого трудового договору/контракту, оскільки ч. 2 ст. 265 КЗпП не передбачена відповідальність за відсутність повідомлення органів ДФС про прийняття працівника на роботу.