При виявлені появи працівників на робочому місці в нетверезому стані навіть досвідчені керівники ставлять питання: як зафіксувати такий факт та не порушити вимоги діючого законодавства та права працівника.
Безпосередній керівник працівника повинен у письмовій формі подати директору (генеральному директору) доповідну записку у якій повинен зазначити:
- інформацію про співробітника (прізвище, ім’я, по-батькові, посаду);
- дату появи у нетверезому стані;
- інформацію про наявність або відсутність пояснень працівника;
- інформацію про направлення до медичного закладу з метою проходження медичного огляду та засвідчення факту вживання алкоголю;
- прохання відсторонити працівника від роботи;
- додаткову інформацію (за наявності).
До доповідної записки необхідно додати:
- Акт про появу працівника на роботі в нетверезому стані із зазначенням членів трудового колективу, які складали Акт, короткий виклад обставин та інформацію про доставлення працівника до медичного закладу.
- Пояснення працівника або Акт відмови від надання пояснень із зазначенням причин відмови, на якому повинен бути підпис самого працівника. У випадку відмови працівника від підписання Акту відмови від надання пояснень, ми рекомендуємо скласти Акт відмови від підписання Акту.
На підставі отриманих документів директор (генеральний директор) видає Наказ про відсторонення працівника від роботи. У ньому зазначаються підстави відсторонення, строк та в обов’язковому порядку додаються всі вище перелічені документи. Обов’язково ознайомити працівника з таким Наказом.
У випадку відмови працівника в ознайомлені з наказом складається Акт відмови у підписані Наказу про відсторонення від роботи.
Рекомендуємо підготувати лист до Головного лікаря медичного закладу з проханням провести медичний огляд працівника, з метою встановлення факту вживання ним алкоголю. За результатами огляду отримати відповідний Висновок, який долучити до особової справи працівника.
У випадку, якщо керівником підприємства приймається рішення про звільнення працівника за пунктом 7 частини першої статті 40 КЗпП, і, якщо на підприємстві діє первинна профспілкова організація, і працівник є членом цієї організації, трудовий договір з ним може бути розірваний виключно за згодою виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).
Таким чином, для того, щоб не порушити права працівника та унеможливити поновлення на роботі, у документах не повинно бути помилок, оскільки у такому випадку буде встановлене порушення вимог діючого законодавства та працівник за рішенням суду може бути поновлений. Працівник може бути звільнений за появу на роботі в нетверезому стані безпосередньо після виявлення проступку, але не пізніше ніж через місяць з дня його виявлення, не рахуючи часу вивільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.