(044) 222 93 32, (097) 714 92 92 office@partners.kiev.ua

Все більших обертів сьогодні знаходить зовнішньоекономічна діяльність, яка дає приплив доходу в стабільній валюті, можливість обзаведення новими, більшими і серйозними зв’язками, вихід на величезний ринок як товарів, так і послуг і т.д.

Переваги зовнішньоекономічної діяльності полягають і в більш жвавому потоці товарів і послуг в порівнянні з українським ринком або ж будь-яким іншим внутрішнім ринком, хоча це твердження має скоріше узагальнюючий характер, і, як і всюди дозволяє собі виключення з правил. Але повернемося до того, що собою являє ведення такого бізнесу в Україні.

Припустимо, що Ви вирішили відкрити компанію, яка буде займатися постачанням такої кількості товарів, по відношенню до якої в Україні дефіцит, або ж асортимент такого товару, про який тут ніхто і не чув, або ж обсягом поставок такого товару Ви витісните конкурентів.

Припустимо у Вас з’являються партнери, які хочуть співпрацювати з Вами. Ви домовляєтеся про поставки, укладаєте відповідні договори (контракти), визначаєтесь зі специфікацією, вартістю та іншими аспектами угоди, знаходите перевізника і відправляєте товар в Україну для використання його в своїх подальших цілях.

Здавалося б, все добре, як раптом з’являється одна напасть. І ім’я такої напасті – це митна служба України. І не було б ніяких питань до митників. Охороняють митний кордон України від ввезення нелегальних товарів, захищають чесних підприємців від нечесних монополістів або ж недобросовісної конкуренції і природно стягують передбачені законодавством обов’язкові платежі (податки і збори) за митне оформлення таких товарів.

І тут-то і починає будуватися основна проблема. Адже вся справа в тому, що держава Україна, в особі її «компетентних» державних службовців, робить все можливе для того, щоб глушити, душити і тиснути будь-яку можливість створення чесного і відкритого бізнесу, який буде працювати в чисту.

Якщо брати конкретно в нашому випадку доблесних співробітників митної служби, то це самі «чесні» держслужбовці з усіх можливих. Адже їм відкритий доступ до прямої роботи як з резидентами, так і нерезидентами, які бажають (може і помилково) розвивати свій бізнес в Україні в тих умовах, які є на сьогоднішній день.

Повернемося до теми з митним оформленням товарів. У вас все в порядку з документами – з контрактом і доповненнями до нього, специфікаціями, страховими документами, повним переліком транспортних документів і т.д. Ви перевірили ціни на ринку і погодили з другою стороною ціну угоди (угод) і коли вже Ваші товари успішно знаходяться на митному посту України, і ви готуєтеся пустити дані товари в оборот, Вас, або Вашого брокера, набирає митний інспектор і каже, що «соррі», але ми не можемо провести митне оформлення Ваших товарів через занижену (найчастіше) або завищену (велика рідкість) Вами вартість таких товарів. Що ж від Вас будуть просити в першу чергу?!

А все просто, для початку, заради галочки, від Вас зажадають додаткові документи, що підтверджують заявлену Вами вартість товарів. Адже митниці буде все одно на ціну угоди за контрактом або ж прайс-лист продавця. «Надійне і правильне ПЗ видає інші дані по ціні товару ніж Ви вказали, а, значить, правда за нами».

Отже, припустимо, Ви вирішили відстоювати свою позицію перед митним інспектором і погодилися надати додаткові документи. У надії на те, що це точно допоможе Вам вирішити питання, Ви в очікуванні рішення митного інспектора, адже Вам, як добросовісному підприємцю, не все одно на свій бізнес і своє так сказати дітище.

І тут Ви отримуєте таку відповідь: «За результатом розгляду поданих документів виявлено заниження митної вартості товарів, в результаті чого митним інспектором Івановим прийнято рішення про коригування митної вартості товарів».

Починається найцікавіша частина, а саме:

1) Яка ж буде сума такого коригування?

2) На підставі яких даних проводилось подібне коригування?

3) Чому митниця не оскаржувала ціну товарів, узгоджену в контракті?

До зазначеного переліку питань сміливо можна буде привести ще з десяток подібних, які, на жаль, не допоможуть знайти відповіді на такі питання.

Тепер перед Вами два варіанти подальших дій. Варіант перший – знизавши плечима і проклинаючи корупцію, сплатити вказану суму коригування вартості товарів. Другий варіант – почати процес оскарження такого рішення про коригування митної вартості.

У другому випадку перспективи перемоги на пряму залежать від того, який пакет документів у Вас є і чи надавали Ви його митникам, як вели себе митники, який товар брався для порівняння і коригування, і, звичайно ж, наскільки грамотно було складено рішення про коригування митної вартості товарів.

Відсутність з боку митників вже хоча б одного з цих пунктів може дати Вам чималу можливість відстояти свої порушені права в суді. Чи не малим фактором в такій ситуації є і те, наскільки грамотний і компетентний в такому питанні суддя, який розглядатиме Вашу справу. Адже недостатньо лише прочитати митний кодекс і кодекс адміністративного судочинства, щоб давати належну оцінку діям обох сторін. Суддя повинен практично відчути ситуацію. А, враховуючи ще й той факт, що в подібного роду справах доводити правоту своїх дій повинні саме співробітники митниці, суддя повинен довести до п’ятого поту митницю, щоб переконатися в правоті їх дій або ж визначити, які були допущені порушення законодавства та процедурних питань.

Але найчастіше саме в суті доведення судді наполягають на тому, щоб саме позивачі (платники податків) надавали суду всі можливі і неможливі докази. У той час як представники митниці будуть на засіданні плювати в стелю.

Така тенденція створює ґрунт для недовіри до судової системи з боку суб’єктів господарювання і призводить бізнес до розуміння, що робота на чисто не буде окупати витрати, не приносячи будь-якого прибутку і позитивного результату для себе. Адже одна справа, коли ти працюєш для держави і держава створює умови для розвитку твого бізнесу, а інша справа, коли з тебе вичавлюють всі останні соки, щоб задовольнити матеріальні потреби деяких держслужбовців.

Тому, виходячи з практики роботи з подібного роду справами, ми рекомендуємо приділяти особливу увагу на те, який перелік документів у Вас є в наявності і, головне, який зміст у таких документів. Часом не варто скупитися, витративши зайві гроші на експертний висновок визначення вартості товарів на міжнародному ринку, щоб потім не довелося платити за митне оформлення суму в 2-3 рази більшу ніж сума Вашої угоди з постачальником.

Не забувайте приділяти увагу дрібницям і працюйте над оцінкою кожної дії митників для того, щоб мати можливість надалі використовувати всі їх недоліки проти них самих.

Comments

comments

Share This