(044) 222 93 32, (097) 714 92 92 office@partners.kiev.ua

Позиція перша: допуск до роботи без оформлення наказу заборонений.

Незважаючи на поширену думку, що підприємець не видає наказів або розпоряджень по своїй суті, так як між ним і найманими працівниками немає відносин підпорядкування, які притаманні юридичним особам, в силу ст. 24 КЗпП, це обов’язкова умова допуску працівника до роботи. При цьому заява про прийом на роботу трудовим законодавством не передбачена, а, значить, вона не є обов’язковою.

Позиція друга: поняття “фізична особа-підприємець” охоплюється поняттям “фізична особа” у зв’язку з тим, що громадянин, який бажає реалізувати своє законне право на підприємницьку діяльність, після відповідної реєстрації не втрачає статус фізичної особи, а тільки набуває нову ознаку: ” підприємець”. Тому п.6 ч. 1 ст. 24 КЗпП зобов’язує укладати трудові договори в письмовій формі між працівником і фізичною особою, роботодавцем.

Позиція третя: тільки у випадках, коли працівник приймається на роботу невідкладно і повинен приступити до роботи в той же самий день, повідомлення також може бути подано в день прийняття працівника на роботу.

Це один з найважливіших моментів в процедурі прийому найманого працівника на роботу. Повідомлення здійснюється шляхом подачі до відповідної податкової повідомлення за встановленою формою. При цьому таке повідомлення має бути подано до моменту допуску працівника до роботи. Практика встановила правило повідомлення хоча б за день.

Наша рекомендація на цей випадок: щоб уникнути спірних ситуацій, роботодавцю необхідно забезпечити докази того, що працівник допущений до роботи тільки після подачі повідомлення в податкову: зафіксуйте не тільки дату, але і час допуску до роботи.

Таким чином, на думку Мінсоцполітики, при прийомі працівників підприємцю необхідно оформити 3 документа:

  1. Наказ або розпорядження про прийом на роботу
  2. Письмовий трудовий договір
  3. Повідомлення Державної фіскальної служби про прийом на роботу

Безумовно, позиція Мінсоцполітики носить інформаційний, рекомендаційний і не обов’язковий характер, і тільки Вам вирішувати використовувати її в своїй роботі чи ні.

Але враховуйте, що під час перевірок інспекції з питань праці, вони її точно дотримуватимуться.

Для довідки:

  • Кількість найманих працівників у ФОП законодавчо не обмежена. Винятки можуть бути при виборі спрощеної системи оподаткування:

1-я група – без найманих працівників;

2-я група – до 10 найманих працівників;

3-тя група – не обмежена.

  • З 2015 року скасована обов’язкова реєстрація в Державній службі зайнятості трудових договорів працівників, які працюють у підприємців.
  • Штрафні санкції за порушення трудового законодавства можуть бути застосовані за правопорушення, вчинені після набрання чинності змін, внесених в ст. 265 КЗпП (на періоди після 01.01.2015 року), або правопорушення, скоєні раніше, але є триваючими (Лист Державної служби України з питань праці від 04.01.2017 року № 57 / 4.1 / 4.1-ДП-17).

Пам’ятайте про важливість виявлення ризиків вже зараз, враховуючи, що вони дійсно дуже небезпечні, вони можуть завдати істотної шкоди або навіть, враховуючи розміри штрафів, повністю зруйнувати Ваш бізнес.

Отримати більше інформації про перевірки роботодавців на дотримання норм трудового законодавства і як підготуватися до них: 044-222-93-32

Comments

comments

Share This